DC Motor Nedir? DC Motor Ne İşe Yarar?

Elektronik dünyasına adım attığınızda bilmeniz gereken ilk şey, iki tip elektrik akımı çeşidi olduğudur. Bu akımlardan ilki olan doğru akım kısaca DC olarak gösterilirken, diğer akım çeşidi olan alternatif akım ise kısaca AC olarak gösterir. Dolayısıyla, DC akımı ile çalışan motor tipine DC motor, AC akımı ile çalışan motor tipine ise AC motor denir. AC motorların günlük hayatta kullanımı çok yaygın bir elektrikli motor tipidir fakat, DC motorlar da pek çok uygulamada kullanılmaktadır. Bu yüzden DC motorları tanımak fazlasıyla işinize yarayacaktır. Aklınızdaki proje için DC motora ihtiyacınız varsa piyasanın en kaliteli DC motorlarını bizden sipariş edebilirsiniz.

DC Motor Çalışma Prensibi

Doğru akımla çalışan DC motorun temel işlevi elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmektir. Fırçalı DC motorlar yüz yılı aşkın süredir hayatımızın bir parçasıdır. Endüstriyel alanda olduğu kadar ev aletlerinde de kullanılan DC motorlar, aspiratörlerden, su pompalarına kadar pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. DC motorların ebatları ise tamamen ihtiyaçlarımız doğrultusunda şekillenebilir.
Örneğin; bir oyuncak araba yaparken tekerlekleri çevirmesi amacıyla kullanılacak küçük bir DC motor yeterli olacakken, yüzlerce kilo yük taşıma kapasitesine sahip olan asansörlerde devasa boyutlarda DC motorlar da kullanılabilir. Dc motorların çalışma prensibi en temel fizik yasalarından birine dayanır. Söz konusu doğa kanununa göre, akım taşıyan iletkenlerin manyetik alan içerisine girdiğinde kuvvete maruz kalması beklenir. Özellikle robotik alanında en çok kullanılan motor tipi olan DC motorlar, ucuz, küçük ve işlevseldir. Eğer hem kaliteli hem de ekonomik DC motorlara ihtiyacınız varsa, firmamızı tercih edebilirsiniz.

Güçlü DC Motor Modelleri

Elektrik motorları için kullanılan güç değeri, motorun akımı ile voltajının çarpılmasıyla elde edilir. Ancak robotik projelerde ve mekanik sistemlerde bir motorun gücü ürettiği kuvvetin torku cinsinden değerlendirilebilir. Tork; motorun dönme momenti anlamına gelir. Tork değeri yüksek olan elektrik motorunun tork değeri düşük olan elektrik motorundan daha güçlü olduğu söylenebilir. Tork, elektrik motorunun elektriksel ve mekanik özelliklerine ve motor şaftının yarı çapına bağlıdır. Bir motorun tork değeri, motora bağlanan dişli kutularıyla değiştirilebilir. Robotikte, redüktör ismi verilen bu dişli kutularının kullanımı oldukça yaygındır. Redüktörler aracılığıyla motorumuzun tork değerini değiştirebilir, motorumuzu istediğimiz işi yapabilecek seviyeye getirebiliriz. Yüksek tork değerlerine ulaşabilen motorların içerisinde güçlü mıknatıslar olacağından, güçlü motorların ağırlıkları fazla olur diyebiliriz. En güçlü DC motorlara hemen ulaşmak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Güçlü bir DC motor arıyorsanız şaft kalınlığı fazla olan modellerin, ince şafta sahip olan modellerden daha güçlü olduğunu hesaba katmalısınız. Çeşitli elektronik ve robotik projelerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz en güçlü DC motorları firmamızdan sipariş ederek güvenli alışverişin ve süper hızlı teslimatın keyfini yaşayabilirsiniz.