Mesai Saatlerimiz
08:30 - 18:30

Whatsapp
+90 (532) 281 33 91

Çağrı Merkezi
+90 (232) 433 71 13

Konik Dişli Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Konik Dişli Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Konik Dişli Nedir?

Konik dişli, makine elemanlarının en çok kullanılan parçalarından biri olan dişli çarklar ailesinin bir üyesidir.
Dişli çarkların temel çalışma prensibi hareketin ve mekanik enerjinin makine parçaları arasında aktarılmasını sağlamaya dayanır. Güç aktarma sistemlerinin en önemli elemanları olarak kabul edilen dişli çarklar, hareketi iletmek ve hareketin yönünü değiştirmek için kullanılabildikleri gibi otomotiv sanayisinde hız azaltma ve hız arttırma amacıyla da kullanılır. Özellikle vites kutusu dendiğinde akla ilk gelen parça olan dişli çarklar; düz dişli, helisel dişli, planet dişli ve konik dişli gibi alt türlere ayrılır. İsmini, görsel olarak kesik koniye benzemesinden alan konik dişliler; endüstriyel uygulamalarda karşımıza çıkar ve genellikle gücün 90 derecelik açıyla aktarılması gereken durumlarda görev alır. Düz konik dişlilerin iş yükündeki üst sınır  1000 rpm(devir/dakika) olarak kabul edilirken helisel(spiral-Ayna Mahmuti) konik dişliler bu üst sınırdan çok daha yüksek değerlerde sorunsuzca çalışabilir. Yükün orta şiddette, dişli gürültüsünün ise düşük olduğu projelerde konik dişlilerin kullanılması uygundur. Piyasadaki en kaliteli konik dişlileri en uygun fiyatlarla satın almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Kalite için İnter Motoru'u Seçin: 0232 877 0123

Konik Dişli Çarkların Fiziksel Özellikleri

Konik dişli çarkların fiziksel özellikleri, çarkın üretildiği malzeme tipine göre farklılık gösteriyor. Farklı malzemelerde üretilen ve farklı özellikler sergileyen konik dişli çarklar, farklı endüstriyel uygulamalarda kullanılıyor. Konik dişli üretiminde çelik, bronz, alüminyum ve plastik gibi malzemeler değerlendiriliyor. Konik dişli, fiziksel özellikleri ve çalışma prensipleri gereği tek yönden gelen kuvvetin doğrultusunu 90 derece değiştirerek bir sonraki parçaya iletir. Örneğin; konik dişliye yatay yönden gelen bir kuvvet varsa, bu kuvvet dişliye uğradıktan sonra dikey doğrultuda iş yapmaya başlayacaktır. Üstün fiziksel özellikleriyle yüzünüzü, uygun fiyatlarıyla cebinizi güldürecek konik dişlileri firmamızdan sipariş edebilirsiniz.

Kalite için İnter Motoru'u Seçin: 0232 877 0123

Konik Dişli Çeşitleri

Konik dişliler, dişlinin üretildiği malzeme tipine ve fiziksel görüntüsüne göre çeşitlilik gösterir. Şekil olarak düz, helisel ve eğrisel olmak üzere üç sınıfta incelenen konik dişliler, üretildikleri malzeme tipine ise pek çok farklı sınıfta incelenebilir. Farklı malzemelerden üretilen dişlilerin kullanım alanları da farklılık göstermektedir. Örneğin; çelik konik dişliler tork gereksinimin yüksek olduğu uygulamalarda kullanılırken plastik konik dişliler hafif güç aktarımı gerektiren çalışmalar için tercih ediliyor. Pas ve korozyon dayanımı yüksek olan paslanmaz konik dişliler gıda ve ilaç sanayileri için yani sağlık endüstrisi için tercih ediliyor. Endüstriyel uygulamaların hemen her alanında kendisine yer bulan konik dişliler; uygun malzemeyle üretildikleri takdirde matbaa makinelerinden traktörlere, şanzımandan redüktör kutularına, enerji santrallerinden tarım makinelerine, el matkaplarından vinçlere kadar sayısız alanda karşımıza çıkıyor. Faaliyet gösterdiğiniz alan ne olursa olsun tüm konik dişli imalatı ihtiyacınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Konik Dişli Çarkların Avantajları

Konik dişliler dendiğinde akla gelen ilk avantaj konik dişlilerin 90 derece güç aktarımı yapabiliyor olmasıdır. Sanayi ve endüstri uygulamalarında bir kuvvetin doğrultusunu değiştirmek; yataydan gelen kuvveti dikeye ve dikeyden gelen kuvveti yataya yönlendirmek özellikle tasarım konusunda büyük kolaylık sağlar. Konik dişli çarkların bir diğer avantajı ise diğer dişli tiplerine kıyasla daha dayanıklı olmalarıdır.

Konik Dişli Çarkların Dezavantajları

Her parçada olduğu gibi konik dişli çarklarda da avantajların yanında bazı dezavantajlar bulunuyor. Konik dişli çarklarla çalışırken eksen kuvvetlerinin desteğe ihtiyaç duyması bu dezavantajların başında geliyor. En yaygın bilinen bir diğer dezavantaj ise dişli üretimi sırasında diş açımının gerekli kalitede olmaması ve bu kötü dişlerin titreşim ve yüksek gürültüye sebep olması. İmalat sırasında kaynaklanabilecek problemlerden kaçınmak için müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmamızın dişlilerini tercih edebilirsiniz.

En uygun fiyatlı ve kaliteli konik dişlileri satın almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

© 2020 Tüm hakları saklıdır. İnter Motor Elektrik Motorları. Powered by: Mergena